Witamina D, nazywana przez niektórych witaminą słońca, jest bardzo korzystnym związkiem dla organizmu. Okazuje się jednak, że tak samo jak w przypadku innych substancji, można ją przedawkować.
Kiedy słyszymy słowo witamina, przychodzą nam na myśl raczej pozytywne skojarzenia. Nic w tym dziwnego, ponieważ to dzięki nim nasze organizmy działają lepiej i wydajniej. Nie inaczej jest w kwestii dość popularnej witaminy D. To właśnie ona daje naszemu organizmowi wzmocnioną odporność, a także wpływa pozytywnie na rozwój kości, wliczając w to również zęby. Oznacza to, że jest ona bardzo istotna nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci, których organizmy cały czas się rozwijają. Oprócz tego wspomaga ona pracę trzustki, utrzymuje stabilny poziom glukozy, a także dba o korzystny stan skóry.
Co ciekawe, nabywamy jej najwięcej w okresie największego nasłonecznienia, czyli w lecie. Witamina słońca powstaje w organizmie z cholesterolu, za pomocą oddziaływania na nas słońca. Ciekawostką może być fakt, że nie da się w ten sposób przedawkować witaminy D. Analogiczna sytuacja występuje przy jedzeniu, gdzie witaminę D możemy znaleźć głównie w warzywach. Organizm potrafi sam odpowiednio dawkować sobie tę witaminę, co uniemożliwia zdobycie jej szkodliwego nadmiaru. W trakcie zimy natomiast warto ją uzupełniać za pomocą specjalnych suplementów diety.
Warto wspomnieć o tym, że bardzo trudno jest przedawkować tę witaminę. Głównie dlatego, że organizm sam potrafi radzić sobie z jej nadmiarem. Jedynym sposobem, aby wprowadzić zbyt dużą jej ilość do organizmu, jest korzystanie z powszechnie dostępnych suplementów diety. Warto w tym momencie podkreślić pewne stopnie przedawkowania. Prawidłowa ilość tej witaminy w organizmie dorosłego człowieka wynosi do 50 ng/ml. Jeśli jej ilość przekracza tę liczbę, wówczas mamy do czynienia z hiperwitaminozą. Jest to pierwszy stopień przedawkowania tytułowej witaminy. Jeśli przekroczyliśmy dawkę 100 ng/ml, wtedy mamy do czynienia z poważnym zatruciem witaminą D. Ten etap można rozpoznać po znalezieniu wapnia w wydalanym moczu, a także zwiększeniu ilości wapnia we krwi.
Skąd się to wapno bierze? Głównie z kości, a odkładane jest w innych narządach człowieka, chociażby w nerkach. Może to prowadzić do wielu powikłań, a to jedynie otwiera listę wszystkich możliwych objawów przedawkowania witaminy D.
Do innych objawów należą:
O wiele łatwiej jest zdobyć pewien poziom niedoboru tytułowej witaminy. Tak samo jak jej nadmiar może powodować szereg powikłań w naszym organizmie. Dlatego warto zadbać o jej odpowiednią suplementację, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdzie słońca może nie być za dużo.
Niektóre objawy niedoboru witaminy D to chociażby depresja i ogólne gorsze samopoczucie oraz bóle kości i stawów. Oprócz tego jej niedobór osłabia nasz organizm, co znacząco zwiększa szansę na powstanie nowotworu, cukrzycy czy różnych chorób nadciśnieniowych. Pewnymi objawami jej braku w organizmie mogą być ogólne zmęczenie i apatia.
Zdj. główne: Leohoho/unsplash.com