To twoje pierwsze dziecko i nie wiesz, czy to, co jesz, mu nie zaszkodzi? Znowu jesteś w ciąży i nie chcesz przytyć jak ostatnio? A może po prostu zdrowo jesz i nie wiesz, czy dieta, którą miałaś do tej pory, nie zaszkodzi dziecku? Oto kilka wskazówek, jak zadbać o siebie w stanie błogosławionym!
Każdy trymestr w życiu nienarodzonego jeszcze dziecka ma swoją własną charakterystykę. Zmiany w organizmie są znaczne i raczej nie pojawiają się niezauważone.
To jednak nie musi oznaczać drastycznych zmian u Ciebie. Nawet gdy nie możesz zmieścić się w swoich ulubionych spodniach, nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych jedzeniowych przyjemnostek. Niestety z uwagi na to, że nagle zrobiło się was dwoje, musisz także pomyśleć o tym, jak ten nowy organizm poradzi sobie z Twoimi przyzwyczajeniami, które nie zawsze muszą być zdrowe.
W każdym trymestrze ciąży należy przede wszystkim kontrolować ilość spożywanych kalorii. W pierwszym należy jeść około 2000 kalorii dziennie, w drugim zwiększyć o ok. 360 (tj. spożywać 2300–2400 kalorii), aby w trzecim skończyć na 2500 kalorii.
Podane tutaj liczby zależą przede wszystkim od rozwoju dziecka. W pierwszym trymestrze nie waży ono więcej niż 20 gramów. Za to pod koniec 13. tygodnia ciąży ma już wykształcone organy wewnętrzne. W drugim trymestrze zaczyna się wykształcać tkanka kostna, dlatego warto jeść więcej wapnia (zawiera je kefir czy mleko) oraz witaminę D (białko jajek lub sardynki).
Nabiał
Produkty takie jak jajka, mleko czy jogurt to ważne elementy każdej diety. Jogurt jest doskonałym źródłem żywych kultur bakterii, które wspomagają naturalną ochronę organizmu. Jest także bogaty w witaminę B oraz białko i wapń.
Jeżeli jednak komuś zależy szczególnie na wapniu, to doskonałym produktem posiadającym jego ogromne ilości jest mleko. Posiada ono także witaminę D, białko oraz potas. Jajka z kolei są doskonałym źródłem witaminy A oraz żelaza.
Mięso
Mięso – tak wołowe, jak i drobiowe – jest bogatym źródłem naturalnego białka, które wspomaga budowanie komórek oraz tkanek. Mięso wołowe posiada także spore ilości żelaza odpowiadającego za budowę masy mięśniowej i produkcję hemoglobiny.
Warzywa i owoce
Owoce i warzywa, takie jak awokado, szpinak, pomidory czy pestki dyni, są bogate w wiele witamin i minerałów. Zawierają m.in białko (awokado), żelazo, kwas foliowy (szpinak), potas (pomidory), cynk (pestki dyni). A jeżeli któregoś ze składników będzie nam mimo wszystko brakować, to kiełki z pewnością ten niedobór uzupełnią.
Ryby morskie
Ryby takie jak łosoś, makrela czy tuńczyk są doskonałym źródłem witaminy D. Są także bogate w kwasy omega-3, magnez i żelazo.
Ufaj sobie
Mąż, który o pierwszej w nocy pędzi na stację benzynową, bo żona ma ochotę na pikle, stał się już częścią miejskiej legendy o byciu w ciąży. Czy są to tylko kobiece zachcianki wynikające z hormonów? Nie. Jest to sygnał od naszego organizmu, jakich składników potrzebuje. Jeżeli masz możliwość dać mu to, o co prosi, to dlaczego nie?
Jedz dla siebie
„Jesteś w ciąży, musisz jeść teraz za dwóch” – mówiły nam nasze babcie. Teraz wiemy, że to nieprawda, dlatego zamiast jeść za dwóch, wykorzystajmy zgromadzone przez nas produkty tak, aby jeść dla dwóch.
Pamiętaj o umiarze
Warunkiem każdej dobrej diety jest nie przesadzić. Nieważne, jak zdrowy produkt by nie był, jego zbyt duża ilość może wystawić nasz organizm na poważną próbę. To dotyczy także ilości dań. Lepiej zjeść kilka małych, które zapewnią sytość na cały dzień, niż jeden duży, po którym głód zaprowadzi nas wieczorem do lodówki.
Foto wyróżniające: Freepik